Powrót Skafandra Klingerta

2016-05-31

Ponad dwa lata trwały przygotowania do historycznego nurkowania w pół-atmosferycznym skafandrze pomysłu XVIII-wiecznego wynalazcy, Wrocławianina Karla Klingerta.

Z inicjatywy Pani Kariny Kowalskiej,  Kustosza Muzeum Nurkowania w Warszawie, już  25 czerwca 2016 r. na brzegu wrocławskiej Wyspy Słodowej stanie człowiek ubrany w replikę skafandra z XVIII w.
Oryginalne nurkowanie w skafandrze Klingerta odbyło się ponad 200 lat temu,  w Opatowicach pod Wrocławiem, 24 czerwca 1797 .
Wykonanie repliki  wymagało niezwykłej determinacji ze strony Pani Kariny,  i zaangażowania wielu ludzi znających stare rzemiosła,   i posiadających różnorodne umiejętności i wiedzę.
Jest to pierwsza w Polsce replika tego skafandra, całkowicie umożliwiająca zanurzenie się pod wodą.
Nurkowanie  25 czerwca ma na celu  przypomnienie postaci  Karla Klingerta, niezwykłego człowieka z ogromnym talentem. 
O Karlu Klingercie można też dowiedzieć się z książki autorstwa Kariny Kowalskiej i Justyny Wasiak - "Karl Heinrich Klingert Obywatel Wrocławia".
Jest to bogato ilustrowana  opowieść o Wrocławiu czasów Klignerta i o wpływie Oświecenia na wynalazki naszego bohatera. 
 
W pobliżu  miejsca historycznego nurkowania będzie znajdował się stolik, przy którym sprzedawana będzie książka o Klingercie, podpisywana przez autorki.
Może wszystko to sprawi, że człowiek , o którym współczesny Wrocław  zdaje się  zapomniał, powróci i  zostanie z nami na dłużej.

 

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.